Home » Archives for Christine Davies

Author: Christine Davies

Special Classes – Welsh Dairy Show 2016

SUPREME CHAMPION HEIFER

Winner: Wilson

Reserve: Future Dreams

 

HOME-BRED HEIFER

Winner: Wilson

Reserve: Future Dreams

 

INTER-BRED GROUP OF THREE

1st Jersey Glanmor

2nd Holstein Wilson

3rd Ayrshire

 

THE HSBC AGRICULTURAL INTER-BRED PRODUCTION INSPECTION CLASS

1st M & S Williams, Elite WR Lovely

2nd AH Wilson, Loford Goldwyn Marci

 

COW PROGENY CLASS

1st AH Wilson, Tregibby Tequila Panama

2nd Glanmor Jerseys

 

BULL PROGENY COMPETITION

1st Glanmor Jerseys

 

HOME-BRED COW 

Winner: Wilson

 

SUPREME CHAMPION COW

Winner: Lancwm/ M & S Williams

 

Dairy Show for Kids

Brown Swiss Section Results – Welsh Dairy Show 2016

Heifer in Calf (Sponsored by HSBC)

1st M & S Williams, Elite Vivid Lovely

2nd M & S Williams, Elite Gelncore Liz Pl

3rd A & C Davies, Quarry Golden Boy Sian

 

Heifer in Milk (Sponsored by Wynnstay)

1st Richard & Bethan Thomas, Moorcourt Manchester Agatha

2nd M & S Williams, Elite Zaster Lovely

3rd A & C Davies, Quarry Golden Boy Mara

 

Champion exhibitor bred Heifer

Winner: M & S Williams, Elite Vivid Lovely

 

Champion Heifer in Milk or Calf

Winner: Richard & Bethan Thomas, Moorcourt Manchester Agatha

 

Cow in Milk with 2nd Calf (Sponsored by GLANBIA)

1st M & S Williams, Elite Songlevr Liz

2nd RE & JS Jones, Hollysprings Juleng Silver

 

Cow in milk with 3rd Calf (Sponsored by HSBC)

1st M & S Williams, Elite WR Lovely

 

Senior Cow in Milk (Sponsored by GENUS PLC)

1st RE & JS Jones, Hollysprings Huray Silver

 

Best group of 3 Animals (Sponsored by GENUS PLC)

1st M & S Williams

2nd A & Caroline Davies

 

Champion exhibitor bred cow in class (Sponsored by HSBC)

Winner: M & S Williams, Elite WR Lovely

 

Breed Championship

Winner: M & S Williams, Elite WR Lovely

Reserve: M & S Williams, Elite Songlevr Liz

 

Best Udder Award (in memory of Mr Ian Plumb)

Winner: AH Wilson & Son, Tregibby Tequila Panama

 

united-counties-logo-square-1

Ayrshire Section Results – Welsh Dairy Show 2016

Heifer in Milk (Sponsored by GENUS PLC)

1st G R Thomas, Gwynnog Maker Punch

2nd Willhome Ayershire, Sandyford Reality Punch

 

Champion exhibitor bred Heifer in class

1st G R Thomas, Gwynnog Maker Punch

 

Champion Heifer in Milk or in Calf (Sponsored by GLANBIA)

1st G R Thomas, Gwynnog Maker Punch

 

Home Bred Heifer (special)

1st G R Thomas, Gwynnog Maker Punch

 

Cow in Milk with 2nd Calf (sponsored by HSBC)

1st Willhome Ayrshires, Willhome Burdette Mary VG88

2nd G R Thomas, Gwynnog Dreamer Punch

3rd Phillip Reed, Sandyford Dreamy Bella VG89

 

Cow in Milk with 3rd Calf (sponsored by GLANBIA)

1st Willhome Ayreshire, Willhome Ristourn Crummie Ex90

2nd Willhome Ayreshire, Willhome Ristourn Ladybird Mary

3rd G R Thomas, Gwynnog Duncan Linnet

 

Senior Cow in Milk (sponsored by GLANBIA)

1st GR Thomas, Horefoot Napier Punch

 

Best Group of 3 Animals

1st Willhome Ayreshires

2nd G R Thomas

 

Champion exhibiter bred cow in class

Winner: GR Thomas, Gwynnog Duncan Linnet

 

Breed Championship

Winner: GR Thomas, Gwynnog Duncan Linnet

Reserve: 376

 

 

 

united-counties-logo-square-1

Jersey Section Results – Welsh Dairy Show 2016

Heifer in Calf

1st Glanmor Jerseys, Potterswalls Rum Belle

2nd M & S Williams, Elite Baba Jean

3rd R & Ff Jones, Salfach Koop Misty

 

Heifer in Milk (Sponsored by GENUS PLC)

1st Future Dreams Partnership, Future Dreams Tequila’s Veronica 2

2nd A H Wilson & Son, Bluegrass Colton Lady Sunshine

3rd R & Ff Jones, Salfach Koop Paradise

 

Champion exhibitor bred Heifer in class

1st Future dreams Partnership, Future Dreams Tequila’a Veronica 2

 

Champion Heifer in Milk or in Calf

1st Future dreams Partnership, Future Dreams Tequila’a Veronica 2

 

Cow in Milk with 2nd Calf (sponsored by Wynnstay)

1st A H Wilson & Son, Tregibby Panama Tequila

2nd Glanmor Jerseys, Scotbridge Ballard Alice

3rd Glanmor Jersey, Glanmor Tequila Athena

 

Cow in Milk with 3rd Calf ( Sponsored by GLANBIA)

1st A H Wilson & Son, Tregibby Tequila Panama

2nd Glanmor Jersey’s, Glanmor Fanton Scary Screarn

3rd James Evans, Mydrim Tequilas Tara

 

Senior Cow in Milk (Sponsored by GLANBIA)

1st EM & E & Iwan Morgan, Erie Baywatch Grove

2nd James Evans, Jubilee Excitation Ceres

3rd Glanmor Jerseys, Glanmor Romeo Snowwhite

 

Best of 3 Animals

1st Glanmor Jerseys

2nd R & Ff Jones

3rd Em & E & Iwan Morgan

 

Champion exhibitor bred cow in class

Winner: A H Wilson & Son, Tregibby Tequila Panama

 

Breed Championship

WInner:  A H Wilson & Son, Tregibby Tequila Panama

 

 

 

 

united-counties-logo-square-1

Dairy Shorthorn & Guernsey Section Results- Welsh Dairy Show 2016

Class 19 Heifer in Calf (sponsored by HSBC)

1st S V B & E A Thomas, Driscoll Belladonna

2nd Mike & Caroline Moody, Latifa Andante Mary

 

Champion exhibitor bred Heifer in class

1st S V B & E A Thomas, Driscoll Belladonna

 

Supreme Champion Heifer

Winner: A H Wilson & Son, Tregibby Windbrook Pledge

Reserve: Future Dreams Partnership, Future Dreams Tequila's Veronica

 

Home Bred Heifer

Winner: A H Wilson & Son, Tregibby Windbrook Pledge

 

Cow in Milk with 2nd Calf

1st Mike & Caroline Moody, Latifa Princess Leia

2nd SVB & EA Thomas, Drisgol Daphne 76

 

Senior Cow in Milk (Sponsored by GENUS PLC)

1st SVB & EA Thomas, Drisgol Church Daisy 5

2nd SVB & EA, Drisgol Dinnie 13

 

Best Group of 3 Animals

1st SVB & EA Thomas

 

Champion exhibitor bred cow in class

Winner: SVB & EA Thomas, Drisgol Church Daisy 5

 

Breed Championship

Winner: SVB & EA Thomas, Drisgol Church Daisy 5

 

 

 

 

united-counties-logo-square-1

Holstein Section Results – Welsh Dairy Show 2016

Heifer in Calf

1st E M & E & Iwan Morgan, Erie Brady Irene

2nd A H Wilson & Son, Maple Rose Mincio Lustre

3rd S P & S R Davies & Sons, Castellhyfryd Sammy Rosina

 

Heifer in Milk born before 1st April 2014 (Sponsored by GENUS)

1st S P & S R Davies & Sons, Castellhyfryd Mincio Paricia

2nd E & C Thomas, normead Baxter Kansas

3rd Kevin & Sian Rickard, Inspired Misty S Marie

 

Heifer in Milk born after 1st April 2014

1st A H Wilson & Son, Tregibby Windbrook Pledge

2nd A H Wilson & Son, Tregibby Meincio Fawn

3rd Kevin & Sian Rickard, Starlet Oak Ayana

 

 

Champion exhibiter bred Heifer in class

Winner: A H Wilson & Son, Tregibby Windbrook Pledge

Reserve: A H Wilson & Son, Tregibby Mincio Fawn

 

Champion Heifer in ilk or in Calf

Winner: A H Wilson & Son, Tregibby Windbrook Pledge

Reserve: A H Wilson & Son, Tregibby Mincio Fawn

 

Cow in Milk with 2nd Calf (Sponsored by GENUS PLC)

1st Richard & Bethan Thomas, Moorshard Dude Paradise

2nd E & M Jones& Sons, Feithy Dude Ruth

3rd E M & E & Iwan Morgan, Nobold Windbrook Joan

 

 

Cow in milk with 3rd Calf

1st E & C Thomas, Gatrog Bolton M Jingles

2nd S P & S R & Sons, Castellhyfryd Bolton Rosie

 

Senior Cow in Milk

1st A H Wilson & Son, Willsbro Goldwyn Kitty

2nd A H Wilson & Son, Loford Goldwyn Marci

 

Best Group of 3 Animals

1st A H Wilson & Son

 

Champion exhibitor bred cow in class

Winner: E & C Thomas, Gatrog Bolton M Jingles

 

Best Udder Award ( in Holstein Section)

Winner: Richard & Bethan Thomas, Moorshard Dude Paradise

 

Breed Championship

Winner: Richard & Bethan Thomas, Moorshard Dude Paradise

Reserve: E & C Thomas, Gatrog Bolton M Jingles

 

 

 

united-counties-logo-square-1